Odświeżeń strony: Darmowe Liczniki dla Twoich stron! WWW.LICZ.PL
statystyka
ZS- aktualności sportowe

Historia rozwoju bazy i sportu szkolnego w latach 1997-2007

Ostatnie dziesięciolecie rozpoczęło się dla sportu szkolnego mało optymistycznie choć z wielkimi perspektywami na rozwój bazy i wyników sportowych. W związku z rosnącymi potrzebami zwiększającej się ilości uczniów, jesienią 1996 roku podjęto decyzję o wybudowaniu nowego skrzydła dydaktycznego. W tym celu wyburzono stara salę sportową, aby na jej miejscu powstał nowy obiekt. W planach na najbliższe dziesięciolecie Pan Dyrektor Edward Skalij ujął budowę nowej sali sportowej przedstawiając jej projekt, który miał zostać zrealizowany po ukończeniu skrzydła dydaktycznego.

Szóste dziesięciolecie szkoła rozpoczeła z nowym skrzydłem dydaktycznym, które zostało oddane do użytku 01.09.1997 roku. Tam też zorganizowano między innymi obchody 50-lecia szkoły. Wraz z budową nowego skrzydła zostały wykonane fundamenty przyszłej sali sportowej, które wylano w miejscu działek i ogródków szkolnych w roku 1997. Niestety trudności finansowe i atmosfera społeczna w mieście spowodowała zmiany w projekcie, co było powodem zmniejszenia rozmiarów hali sportowej. Szybkie tempo rozbudowy szkoły, wykonanie fundamentów, operatywność, umiejętność pokonywania przeszkód i uparte dążenie do realizacji celów przez Drektora szkoły sugerowało, że oddanie nowej hali jest tylko kwestią czasu. W tym trudnym okresie dzięki uprzejmości Dyrekcji Szkół Podstawowych lekcje wychowania fizycznego odbywały się w Szkole Podstawowej nr 2, gdzie młodzież była dowożona trzy razy w tygodniu oraz w Szkole Podstawowej nr 1 i 3 na druga zmianę, gdyż do momentu oddania nowego skrzydła praca przebiegała w systemie dwuzmianowym. Od września 1997 wszyscy uczniowie Zespołu Szkół zaczęli uczęszczać na pierwszą zmianę i korzystać z pierwszych obiektów sportowych powstałych w nowym skrzydle dydaktycznym tj. siłowni oraz salki tenisowej, w której mieściły się trzy stoły do tenisa stołowego. Jednak w dalszym ciągu nasza szkoła korzystała z uprzejmości Dyrektora Bogdana Stankiewicza i dojeżdżała na zajęcia w-f trzy razy w tygodniu na salę sportową do SP.

W tym czasie, pomimo nie najlepszych warunków, nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w życiu sportowym województwa, powiatu, gminy i szkoły osiągając znaczące sukcesy. Codzienne przechodzenie obok istniejących fundamentów sali, często w okresie jesienno-wiosennym zalanych wodą, nie zniszczyło nadziei na szybką realizację planów i dokończenie inwestycji, choć taki stan rzecz trwał prawie dwa lata. Działania dyrektora szkoły oraz władz Starostwa doprowadziły, iż prace budowlane rozpoczęto jesienią 1999 roku z perspektywą oddania obiektu 01.09.2000 r. Zgodnie z wizją i zamierzeniami dyrektora Edwarda Skalija świętowaliśmy oddanie hali sportowej 15.09.2000 r. Dzień ten był również świętem sportu szkolnego.

Uroczystość oddania obiektu swoją obecnością uświetniły takie osoby jak: Minister Sportu Jan Kozłowski, Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Zbigniew Babalski, Starosta Powiatu Sławomir Jezierski. Obok pięknej hali stał stary stadion szkolny zbudowany pod koniec lat 70-tych i z zazdrością przyglądał się tym uroczystościom, puszczając oko w kierunku dyrektor Skalija, chcąc wkraść się w jego łaski. Najbardziej logiczną konsekwencją było pójście za ciosem i przygotowanie natarcia w celu budowy nowoczesnego kompleksu sportowego. Dyrektor ZS Edward Skalij przygotował się do tego solidnie i wraz z władzami Powiatu i Gminy i rozpoczął kolejny etap rozbudowy obiektów szkolnych. Budowę kompleksu sportowego rozpoczęto jesienią 2005 r. poczynając od zburzenia starego budynku socjalnego po byłym basenie miejskim, który z braku środków uległ zniszczeniu, oraz zasypania dwóch niecek basenów. W związku z dużym spadkiem terenu (ok. 1,7 m) prace ziemne były kosztowne i uciążliwe, bo wiązały się z nawiezieniem dużej ilości żwiru. Wiosną 2006 r. rozpoczęto budowę płyt pod poszczególne boiska oraz bieżnie, a w okresie wakacyjnym rozpoczęto klejenie nawierzchni tartanowej typu Mondo oraz rozkładanie sztucznej trawy na boisku piłkarskim. Młodzież rozpoczynająca rok szkolny 2006/2007 mogła już cieszyć się prawie ukończonym stadionem, którego otwarcie zaplanowano na 19.10.2007 r. Prace wykończeniowe i kosmetyczne wykonano w terminie i rozpoczęto przygotowania do uroczystego otwarcia kompleksu boisk w dniu 19.10.2007 r.

Program uroczystości przedstawiał się następująco:

1. Oficjalne otwarcie obiektu 1100-1200
2. Zawody lekkoatletyczne 1200-1315
3. Mecz piłki nożnej 1315-1500 /Olimpia Elbląg-Polonia Pasłęk/

Uroczystość otwarcia uświetniły taki osobistości jak: Senator RP Sławomir Sadowski, Marszłek Sejmiku Wojewódzkiego Miron Sycz, Starosta Powiatu Sławomir Jezierski, Burmistrz Miasta Wiesław Śniecikowski, radni powiatu, miasta i gminy, dyrektorzy placówek oświatowych i zakładów pracy oraz mieszkańcy Pasłęka. Zmianom infrastruktury sportowej towarzyszyły również zmiany w kadrze nauczycieli wychowania fizycznego związane z odejściem na emeryturę zasłużonych pedagogów dla sportu szkolnego i miejskiego. Dużo wcześniej, bo w roku 1991 na emeryturę odszedł zasłużony nauczyciel i trener koszykówki pan Bernard Rochowski, pracując jeszcze w późniejszych latach na część etatu. W roku 1999 na emeryturę odeszła pani Maria Stankiewicz wspaniały i oddany pedagog oraz wzór dla młodych nauczycieli w-f. W szeregi kadry w roku szkolnym 2000/2001 na stałe została przyjęta pani Elżbieta Rywelska oraz młody nauczyciel absolwent AWF w Gdańsku - Sławomir Borysewicz. Jeszcze przed oddaniem boisk w roku 2003 na emeryturę zdecydował się odejść pan Kazimierz Bahrynowski, zasłużony działacz sportowy, wychowawca młodzieży, który uczył w-f przez 43 lata. Na jego miejsce został zatrudniony pan Mariusz Ficak nauczyciel gimnazjum nr 2. Wszystkie wyniki, jakie uzyskała młodzież na arenie sportowej, są po części wynikiem oddania, zaangażowania i pracy nauczycieli na lekcji oraz na zajęciach popołudniowych.

UKS"LIDER"przy ZS Pasłęk     do góry